Mesleki Arama Motoru


Seçilmiş Sitelerde Arama


(100'e yakın site ve blogda arama yapar)

29 Mayıs 2008 Perşembe

Geometri Sorusu

Geometri Sorusu
Arkadaşlar aşağıdaki Geometri sorusu kafamızı karıştırdı. İkinci üçgendeki boşluk nereden geliyor? Bir bilen var mı? (Bölmeler aynıdır. karelere bakın)

9 yorum:

Adsız dedi ki...

bu 2 şekil sadece üçgen gibi gözüküyor, fakat dikkat et değiller. aslında bir yamukturlar

renayt dedi ki...

ya aslında biraz saçma bir şey bu.yani şaşırtıcı değil.parçaları birbirine uymayan yapboz gibi bir mantık sanırım

Emirkan dedi ki...

Şekli tamamlayabilmek için o boşluğun bırakılması şart zaten. Önceki verilen şekil 2. şekilde verileni tamamlayıcı ölçüde değil. Yamuk şeklini dağıtıyoruz.Arkadaşımızın dediği gibi yapboz ;)

eren dedi ki...

arkadaslar eğer dikkatli bakarsanız 1. ve 2. resimdeki şekillerin yerleri değişmiş 1. resimde mavi başta ama 2. resimde mavi ve kırmızı yer değiştirmiş o boşlukta ondan kaynaklanıyor

Adsız dedi ki...

mavii üçgende eğiminden bi eksiklik yaratmış olabilirler çünkü ikinci şekli birincinin üzerine koyduğumuzda eksik mavide gözüküo... fazlamı attım acaba=))

Adsız dedi ki...

üstteki şekilde kareler 0,4 cm iken alttaki şekildeki kareler 0,45 cmdir kontrol edin. iyi hesaplanmış bir şekil denklemi=)

HASAN HÜSEYİN dedi ki...

birinci şekilde içerideki kırmızı küçük üçgen ve mavi büyük üçgenin 2. sekilde yer değirtirmesiyle 1. sekilde turkuaz ve yeşil kutucukların oluşturduğu kare 2. şekilde dikdörtgene dönüşüyor o boşluk bu nedenden kaynaklanıyor

Yunus Temelli dedi ki...

iki üçgeninde hipotenüsü doğrusal değil; çünkü benzerlik kuralına uymuyorlar, yani bunlar üçgen değil.

Adsız dedi ki...

renklerin yeri değişmiş turkuaz ve yeşil renkli şekilde yeşil turkuazdan 1 kare eksik dolayısıyla yanyana getirince 1 boşluk oluşuyorBugün yapılan 2008 SBS 6. Sınıflar Soru ve Cevaplarını Yukarıdan indirebilirsiniz.
Lütfen aşağıdaki anketi sedece bugün 2008 SBS Sınavına giren 6. sınıflar doldursun.